"Paraben free" - chwyt marketingowy

Producenci kosmetyków coraz częściej na opakowaniach wykazują informację że produkt nie zawiera "parabenów". Często możemy wyczytać "paraben free" lub paraben 0%. Ma to nam nie jako sugerować, że kosmetyk nie zawiera konserwantów. Gdy spojrzymy jednak na datę ważności tego produktu okazuje się, że jest ona wieloletnia. Wynika z tego że jest jednak zakonserwowany, pytanie tylko czym...?

Po co są konserwanty w kosmetykach?

Większość kosmetyków powszechnie dostępnych ma w swoim składzie wodę. Woda jest doskonałym siedliskiem dla bakterii, grzybów czy pasożytów. Oczywiście woda używana do produkcji kosmetyków powinna być jałowa, czyli pozbawiona obecności drobnoustrojów. Otwierając jednak dany kosmetyk i używając go, skażamy jego środowisko. Ponieważ kosmetyki przechowujemy najczęściej w warunkach pokojowych, w cieple, największe ryzyko psucia się produktu to pleśnienie. Zjawisko to jest bardzo toksyczne dla naszego organizmu, o wiele bardziej niż konserwanty używane do produkcji kosmetyków. Obecność konserwantu zabezpiecza przed rozwojem szkodliwych drobnoustrojów w kosmetyku i wiele z nich nie jest aż tak szkodliwa dla skóry, jak obecnie jest nagłaśniane. 

"Parabeny" to najczęściej stosowane w kosmetykach konserwanty, które nieustannie krytykowane są pod względem szkodliwości. Badania przeprowadzone przez Europejskie Stowarzyszenie Handlu i uznane przez SCCP (the Scientific Committee on Consumer Products) wykazało jednak, że "parabeny" są najbardziej przebadaną grupą konserwantów i jedną z najbardziej bezpiecznych dla naszej skóry. Czysto marketingowe opinie wprowadzają jednak w błąd konsumentów, sugerując że oznakowanie "paraben free" oznacza, iż kosmetyk jest bez konserwantów, gdzie bardzo często zawiera "mniej znany i słabiej przebadany zamiennik" konserwujący.

Zachęcamy dlatego, do spokojnych zakupów kosmetyków, które zawierają opisy w składzie "parabeny", gdyż są one bezpiecznymi preparatami i najprawdopodobniej najmniej narażą Państwa skórę na podrażnienia.

Ewa Kilian-Pięta
 

Centrum Dermatologii Symbiosis jest podmiotem leczniczym o profilu dermatologiczym. U nas znajdziesz poradę jak odzyskać i utrzymać estetyczny wygląd w zdrowiu jak w chorobach dermatologicznych. Łączymy ze sobą kliniczne leczenie dermatologiczne z nowoczesnymi zabiegami kosmetologii leczniczej i medycyny estetycznej.

skontaktuj się z nami